Dansk Sejlunion - 26. oktober 2007

TORM Junior Grandprix 2007 - Optimist

Rangliste med 3 fratrækkere. Lav-point system (App.
A9)

Plac. Nat Navn Klub Køn R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Sum
1 DEN Jes Lyhne Bonde Haderslev Sejl Club D 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 4.0 5.0 (7.0) (21.0) (14.0) 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0 29.0
2 DEN Kristian Kirketerp Egå Sejlklub D 5.0 (16.0) 2.0 5.0 2.0 2.0 (68.0 BFD) 1.0 3.0 (17.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 4.0 30.0
3 DEN Oscar Haumann Skovshoved Sejlklub D 3.0 4.0 3.0 7.0 4.0 1.0 2.0 2.0 (10.0) (9.0) 2.0 (10.0) 4.0 3.0 6.0 41.0
4 DEN Balder Tobiasen Kerteminde Sejlklub D 1.0 6.0 (12.0) 1.0 (68.0 BFD) (26.0) 5.0 1.0 6.0 1.0 2.0 1.0 9.0 5.0 4.0 42.0
5 DEN Josephine Frederiksen KDY P (23.0) 1.0 (18.0) 13.0 1.0 7.0 1.0 2.0 4.0 7.0 4.0 3.0 (16.0) 2.0 2.0 47.0
6 DEN Carl-Johan Helbo Andersen Skovshoved Sejlklub D 2.0 6.0 4.0 16.0 7.0 (53.0) 6.0 3.0 (69.0 BFD) 3.0 3.0 6.0 (18.0) 1.0 7.0 64.0
7 DEN Stig Steinfurth Kerteminde Sejlklub D (31.0) 7.0 5.0 12.0 5.0 5.0 1.0 (68.0 BFD) 8.0 (24.0) 5.0 15.0 2.0 12.0 3.0 80.0
8 DEN Niclas Olrik Thurø Sejlklub D 8.0 2.0 14.0 3.0 8.0 (34.0) 9.0 4.0 2.0 (22.0) (18.0) 7.0 10.0 7.0 9.0 83.0
9 DEN Christian Bendixen Kolding Sejlklub D 6.0 2.0 11.0 2.0 10.0 11.0 10.0 5.0 6.0 (23.0) 7.0 6.0 7.0 (16.0) (19.0) 83.0
10 DEN Lærke Buhl-Hansen Århus Sejlklub P 10.0 5.0 5.0 10.0 9.0 9.0 9.0 (15.0) 9.0 7.0 (12.0) (47.0) 10.0 2.0 7.0 92.0
11 DEN Mikael Lillegård Dragør Sejlklub D 4.0 12.0 1.0 1.0 10.0 (39.0) 11.0 8.0 7.0 5.0 6.0 (23.0) 19.0 (23.0) 10.0 94.0
12 DEN Christian G. Rost Egå Sejlklub D 1.0 13.0 9.0 2.0 11.0 8.0 7.0 9.0 2.0 (27.0) 26.0 12.0 (38.0) (27.0) 14.0 114.0
14 DEN Magnus Jung Johansen Kerteminde Sejlklub D (24.0) 4.0 10.0 15.0 7.0 (34.0) 6.0 5.0 20.0 5.0 13.0 (30.0) 17.0 4.0 17.0 123.0
13 DEN Christian Rohde Dragør Sejlklub D 8.0 15.0 6.0 (68.0 BFD) 2.0 1.0 8.0 19.0 1.0 16.0 21.0 7.0 (30.0) (25.0) 19.0 123.0
15 DEN Jensjakob Kristiansen Skælskør Amatør Sejlklub D (30.0) (31.0) 7.0 17.0 4.0 14.0 2.0 6.0 3.0 9.0 17.0 (51.0) 17.0 8.0 25.0 129.0
16 DEN Frederik Nygaard Dragør Sejlklub D 5.0 3.0 8.0 6.0 14.0 19.0 4.0 18.0 5.0 (22.0) 17.0 17.0 (45.0) 16.0 (31.0) 132.0
17 DEN Kåre Kirketerp Egå Sejlklub D 7.0 23.0 3.0 9.0 3.0 (40.0) 3.0 10.0 (41.0) 16.0 15.0 14.0 (25.0) 21.0 9.0 133.0
18 DEN Lærke Lokdam Egå Sejlklub P (22.0) 10.0 13.0 (22.0) 15.0 10.0 17.0 9.0 (22.0) 10.0 9.0 19.0 6.0 6.0 10.0 134.0
19 DEN Jacob Sander Kongelig Dansk Yachtklub D (29.0) 5.0 24.0 19.0 18.0 3.0 4.0 11.0 (31.0) 2.0 (85.0 BFD) 13.0 4.0 22.0 17.0 142.0
20 DEN Anne-Line L. Thomsen Egå Sejlklub P 16.0 8.0 22.0 14.0 3.0 6.0 12.0 (23.0) 10.0 19.0 11.0 (34.0) 7.0 (30.0) 15.0 143.0
21 DEN Joachim Aschenbrenner Kongelig Dansk Yachtklub D (31.0) 17.0 20.0 8.0 13.0 3.0 3.0 13.0 (47.0) 7.0 SCP (30.0) 2.0 25.0 20.0 21.0 152.0
22 DEN August Bomholt Farum Sejlklub D 12.0 20.0 2.0 16.0 (68.0 BFD) (69.0 BFD) 7.0 3.0 4.0 25.0 (85.0 BFD) 13.0 21.0 13.0 20.0 156.0
23 DEN Fie Kold Kerteminde Sejlklub P 25.0 7.0 12.0 6.0 6.0 2.0 8.0 17.0 18.0 10.0 (85.0 BFD) 21.0 (39.0) 26.0 (27.0) 158.0
24 DEN Christopher Rohde Skotte Dragør Sejlklub D 4.0 3.0 16.0 4.0 5.0 (52.0) (43.0) 32.0 22.0 6.0 (182.0 DNC) 38.0 14.0 5.0 11.0 160.0
25 DEN Andreas Jeppesen Nivå Bådelaug D 13.0 17.0 8.0 8.0 (68.0 BFD) 19.0 24.0 6.0 16.0 2.0 19.0 14.0 (85.0 DNF) 15.0 (28.0) 161.0
26 DEN Julie Kold Kerteminde Sejlklub P 11.0 10.0 (33.0) 12.0 16.0 (30.0) 20.0 8.0 12.0 4.0 (85.0 BFD) 5.0 15.0 24.0 25.0 162.0
27 DEN Nina Andersen Helsingør Amatør Sejlklub P 16.0 8.0 11.0 5.0 20.0 (24.0) 20.0 11.0 12.0 15.0 19.0 16.0 (37.0) (38.0) 12.0 165.0
28 DEN Jonas Kastberg Egå Sejlklub D (35.0) 19.0 14.0 21.0 12.0 12.0 21.0 4.0 5.0 (35.0) 9.0 11.0 11.0 28.0 (29.0) 167.0
29 DEN Simon Fruergaard Kerteminde Sejlklub D 26.0 11.0 18.5 RDG 9.0 22.0 16.0 (68.0 BFD) 23.0 13.0 (40.0) (85.0 BFD) 29.0 8.0 15.0 11.0 201.5
30 DEN Mads Emil S. Lübeck Holbæk Sejlklub D 20.0 22.0 9.0 4.0 19.0 17.0 (28.0) 20.0 15.0 (33.0) 5.0 25.0 28.0 (44.0) 23.0 207.0
31 DEN Tine Lyhne Bonde Haderslev Sejl Club P 7.0 26.0 20.0 15.0 12.0 13.0 19.0 22.0 (30.0) 11.0 23.0 (37.0) 22.0 (37.0) 20.0 210.0
32 DEN Kristian Lyhne Bonde Haderslev Sejl Club D 27.0 15.0 10.0 27.0 16.0 (47.0) 15.0 14.0 (58.0) 8.0 7.0 5.0 (44.0) 35.0 37.0 216.0
33 DEN Katja Salskov-Iversen Yachtklubben Furesøen P 18.0 (31.0) 26.0 27.0 18.0 (36.0) 13.0 16.0 13.0 20.0 14.0 (32.0) 13.0 18.0 24.0 220.0
34 DEN Mathias Livbjerg Kaløvig Bådelaug D 38.0 14.0 28.0 (68.0 BFD) 9.0 5.0 22.0 19.0 25.0 24.0 18.0 (39.0) (50.0) 7.0 18.0 227.0
35 DEN Mads Bo Wellendorph Sletten Bådeklub D 11.0 9.0 27.0 (39.0) 24.0 35.0 (68.0 BFD) (37.0) 20.0 15.0 35.0 12.0 12.0 14.0 14.0 228.0
36 DEN Frederik Rask Sejlklubben Ulvsund Kalvehave D 12.0 29.0 (38.0) 7.0 31.0 18.0 23.0 21.0 26.0 8.0 (35.0) 2.0 (38.0) 23.0 32.0 232.0
37 DEN Lea Galsgaard Nivå Bådelaug P 3.0 22.0 17.0 24.0 15.0 10.0 18.0 12.0 19.0 38.0 (56.0) 11.0 (61.0) (66.0) 53.0 242.0
38 DEN Katrine Lerche Daa Natorp Århus Sejlklub P 28.0 18.0 21.0 10.0 24.0 20.0 21.0 14.0 14.0 (55.0) (36.0) (30.0) 19.0 26.0 30.0 245.0
39 DEN Jørgen Mohr Ernst Kerteminde Sejlklub D (56.0) 25.0 29.0 26.0 13.0 (38.0) 12.0 10.0 16.0 26.0 20.0 15.0 (43.0) 35.0 27.0 254.0
40 DEN Frederik Lindved Kolding Sejlklub D 9.0 24.0 18.0 36.0 26.0 8.0 14.0 (68.0 BFD) 17.0 30.0 29.0 18.0 (50.0) 28.0 (50.0) 257.0
41 DEN Sophie Petersen Kolding Sejlklub P 19.0 33.0 16.0 23.0 14.0 17.0 16.0 13.0 (42.0) (48.0) 28.0 24.0 (41.0) 29.0 26.0 258.0
42 DEN Tobias Hemdorff Kaløvig Bådelaug D 6.0 9.0 37.0 25.0 17.0 15.0 13.0 38.0 17.0 25.0 (85.0 BFD) 33.0 (40.0) 36.0 (39.0) 271.0
43 DEN Lin Ea Cenholt Århus Sejlklub P 26.0 (38.0) 25.0 18.0 20.0 (33.0) 25.0 28.0 9.0 14.0 25.0 31.0 32.0 (46.0) 21.0 274.0
44 DEN Frederik Hemicke Hansen Skovshoved Sejlklub D 13.0 24.0 27.0 (52.0) 32.0 (50.0) 11.0 7.0 (56.0) 28.0 42.0 43.0 13.0 19.0 24.0 283.0
45 DEN Victoria Nissen Horsens Sejlklub P 14.0 29.0 32.0 20.0 17.0 38.0 16.0 30.0 7.0 32.0 (85.0 DSQ) 33.0 (65.0) (57.0) 29.0 297.0
46 DEN Hans Frederik Klint Horsens Sejlklub D 37.0 26.0 4.0 18.0 11.0 25.0 22.0 (45.0) 28.0 (50.0) 22.0 27.0 44.0 42.0 (58.0) 306.0
47 DEN Sofie Slotsgaard Fredericia Sejlklub P 17.0 (40.0) 15.0 11.0 36.0 12.0 35.0 34.0 24.0 32.0 24.0 36.0 31.0 (40.0) (39.0) 307.0
48 DEN Olivie Nissen Horsens Sejlklub P 25.0 39.0 (41.0) 20.0 38.0 13.0 19.0 22.0 (52.0) 34.0 (85.0 BFD) 10.0 24.0 34.0 30.0 308.0
49 DEN Thea Bjørk Kongelig Dansk Yachtklub P (41.0) 35.0 23.0 30.0 30.0 7.0 41.0 18.0 26.0 29.0 (85.0 BFD) (42.0) 24.0 17.0 34.0 314.0
50 DEN Stig Nielsby Christensen Horsens Sejlklub D 19.0 13.0 17.0 39.0 22.0 29.0 36.0 21.0 32.0 (46.0) 23.0 34.0 (49.0) 33.0 (52.0) 318.0
51 DEN Christian Gormsen Yachtklubben Furesøen D (36.0) 32.0 36.0 (38.0) 32.0 20.0 26.0 29.0 19.0 23.0 34.0 (41.0) 31.0 17.0 35.0 334.0
52 DEN Klaus Rønn Madsen Dyvig Bådelaug D 15.0 27.0 19.0 28.0 (68.0 BFD) 6.0 37.0 34.0 33.0 (73.0) 45.0 (85.0 BFD) 41.0 19.0 33.0 337.0
53 DEN Sandra Køpke Horsens Sejlklub P 42.0 19.0 30.0 23.0 29.0 (60.0) (68.0 BFD) 28.0 (53.0) 43.0 33.0 41.0 20.0 9.0 22.0 339.0
54 DEN Jakob Olsen Århus Sejlklub D 39.0 48.0 24.0 11.0 31.0 11.0 27.0 42.0 8.0 (52.0) 16.0 (50.0) (60.0) 50.0 34.0 341.0
55 DEN Victor Thurøe Kerteminde Sejlklub D 28.0 (50.0) 22.0 (44.0) 29.0 41.0 18.0 15.0 40.0 44.0 44.0 (85.0 BFD) 42.0 10.0 18.0 351.0
58 DEN Christian B. Hviid Horsens Sejlklub D 18.0 30.0 (37.0) 34.0 (40.0) 37.0 30.0 25.0 33.0 (39.0) 28.0 28.0 23.0 32.0 36.0 354.0
57 DEN Michael Kjær Strulak Veddelev Strands Bådelaug D 21.0 40.0 36.0 35.0 28.0 21.0 26.0 35.0 21.0 17.0 (47.0) (85.0 BFD) (55.0) 41.0 33.0 354.0
56 DEN Viktor Kenting Hansen Skovshoved Sejlklub D (60.0) (52.0) 46.0 40.0 37.0 4.0 42.0 12.0 25.0 35.0 41.0 22.0 37.0 13.0 (57.0) 354.0
59 DEN Laura Eckardt Sletten Bådeklub P 46.0 (67.0) 44.0 17.0 23.0 35.0 10.0 16.0 11.0 41.0 33.0 (85.0 BFD) 49.0 (56.0) 35.0 360.0
60 DEN Hanne Bjørn Høiby Århus Sejlklub P 24.0 21.0 35.0 28.0 21.0 24.0 31.0 24.0 18.0 (47.0) 44.0 44.0 (61.0) (182.0 DNC) 47.0 361.0
62 DEN Olivia Wadmann Egå Sejlklub P 43.0 36.0 (54.0) 48.0 21.0 23.0 17.0 27.0 11.0 31.0 37.0 31.0 (51.0) (57.0) 44.0 369.0
61 DEN Alexander Andersen Holbæk Sejlklub D 54.0 12.0 13.0 29.0 50.0 27.0 35.0 39.0 39.0 (72.0) (55.0) (85.0 BFD) 9.0 31.0 31.0 369.0
63 DEN Martin Aamann Jessen Egå Sejlklub D 9.0 25.0 25.0 13.0 34.0 45.0 32.0 (68.0 BFD) 43.0 (59.0) 27.0 17.0 (58.0) 55.0 53.0 378.0
64 DEN Michelle Falk Poulsen Køge Sejlklub P 32.0 33.0 15.0 45.0 (68.0 BFD) 18.0 31.0 (47.0) 44.0 (53.0) 45.0 29.0 26.0 24.0 38.0 380.0
65 DEN Morten Frøkjær Petersen Fredericia Sejlklub D 44.0 37.0 47.0 31.0 19.0 14.0 14.0 26.0 28.0 45.0 38.0 (51.0) (48.0) 44.0 (62.0) 387.0
66 DEN Erik K.B. Dahl Birkerød Sejlklub D 38.0 (54.0) 48.0 38.0 (51.0) (57.0) 27.0 25.0 14.0 48.0 27.0 46.0 33.0 18.0 28.0 390.0
67 DEN Claus Peter Hansen Skovshoved Sejlklub D 21.0 14.0 40.0 47.0 26.0 (63.0) 40.0 27.0 37.0 (76.0) 36.0 (48.0) 23.0 37.0 42.0 390.0
68 DEN Sejer Tobiasen Kerteminde Sejlklub D 48.0 21.0 42.0 29.0 23.0 25.0 34.0 33.0 39.0 21.0 37.0 38.0 (64.0) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 390.0
69 DEN Birgil Nørgaard Fredericia Sejlklub P 35.0 39.0 28.0 25.0 33.0 42.0 29.0 20.0 29.0 (61.0) (85.0 BFD) 45.0 42.0 (51.0) 38.0 405.0
70 DEN Veronika Perko Skovshoved Sejlklub P 39.0 37.0 45.0 22.0 (68.0 BFD) 44.0 32.0 29.0 37.0 46.0 (53.0) (49.0) 26.0 22.0 37.0 416.0
71 DEN Johanne Wellendorph Sletten Bådeklub P 36.0 41.0 (57.0) (57.0) 35.0 43.0 28.0 26.0 30.0 28.0 (85.0 BFD) 35.0 29.0 31.0 56.0 418.0
72 DEN Kirsten A. Juhl Sønderborg Yacht-Club P 49.0 (56.0) (55.0) 31.0 41.0 46.0 25.0 33.0 24.0 38.0 42.0 18.0 (58.0) 34.0 46.0 427.0
73 DEN Mikkel Korsby Egå Sejlklub D (59.0) 49.0 19.0 50.0 28.0 28.0 36.0 31.0 27.0 42.0 31.0 48.0 (59.0) (56.0) 43.0 432.0
74 DEN Magnus Dahl Sletten Bådeklub D 17.0 28.0 39.0 30.0 25.0 30.0 51.0 32.0 43.0 (56.0) (85.0 BFD) (85.0 BFD) 52.0 48.0 51.0 446.0
75 DEN Hannah Inez Houborg Aalborg Sejlklub P 22.0 43.0 (61.0) 52.0 27.0 16.0 40.0 36.0 51.0 (71.0) 46.0 24.0 46.0 (53.0) 48.0 451.0
76 DEN Nikolaj Theill Frandsen Thurø Sejlklub D 43.0 (54.0) 51.0 33.0 39.0 15.0 44.0 (52.0) 47.0 37.0 (52.0) 32.0 45.0 33.0 41.0 460.0
77 DEN Kristian Almegaard Dath Skovshoved Sejlklub D 37.0 11.0 35.0 19.0 6.0 36.0 15.0 68.0 DNE 23.0 19.0 16.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 467.0
78 DEN Malene W. Olsen Århus Sejlklub P 30.0 38.0 26.0 32.0 39.0 (56.0) 50.0 46.0 44.0 55.0 31.0 45.0 (63.0) (64.0) 44.0 480.0
79 DEN Caroline Olesen Jyllinge Sejlklub P 33.0 50.0 40.0 36.0 (68.0 BFD) 47.0 29.0 40.0 40.0 51.0 38.0 (85.0 BFD) (182.0 DNC) 27.0 49.0 480.0
80 DEN David Sander Kongelig Dansk Yachtklub D 51.0 49.0 34.0 24.0 30.0 (69.0 BFD) 38.0 36.0 35.0 53.0 51.0 35.0 (54.0) 52.0 (55.0) 488.0
81 DEN Asta Reedtz Husted Egå Sejlklub P 53.0 42.0 (65.0) 51.0 44.0 31.0 38.0 48.0 27.0 (54.0) 25.0 43.0 (56.0) 42.0 47.0 491.0
82 DEN Kristoffer Blom Kolding Sejlklub D (63.0) 47.0 53.0 33.0 (68.0 BFD) 61.0 33.0 38.0 48.0 44.0 15.0 52.0 (67.0) 36.0 32.0 492.0
83 DEN Kaare Torsten Hattel Yachtklubben Furesøen D 40.0 43.0 41.0 54.0 42.0 50.0 48.0 40.0 41.0 (72.0) (182.0 DNC) 28.0 (56.0) 41.0 40.0 508.0
84 DEN Anne Mette Laugesen Sallingsund Sejlklub P 44.0 28.0 59.0 45.0 40.0 9.0 41.0 37.0 32.0 60.0 (61.0) 57.0 (85.0 DNF) (70.0) 59.0 511.0
85 DEN Tobias Michaelsen Kaløvig Bådelaug D 55.0 45.0 43.0 53.0 37.0 46.0 55.0 (68.0 BFD) 38.0 34.0 (85.0 BFD) (85.0 BFD) 27.0 48.0 45.0 526.0
86 DEN Cille Smedegaard Skovshoved Sejlklub P 54.0 53.0 56.0 48.0 43.0 53.0 30.0 47.0 1.0 42.0 62.0 40.0 (182.0 DNC) (68.0) (72.0) 529.0
87 DEN Eva R. Therkildsen Sønderborg Yacht-Club P 34.0 30.0 33.0 40.0 68.0 BFD 28.0 37.0 35.0 23.0 49.0 (85.0 BFD) 68.0 85.0 DNF (182.0 DNC) (182.0 DNC) 530.0
88 DEN Josefine Smedegaard Skovshoved Sejlklub P 52.0 42.0 43.0 43.0 46.0 29.0 (53.0) 39.0 48.0 (75.0) 52.0 (66.0) 36.0 51.0 51.0 532.0
89 DEN Anders Bigum Johansen Marselisborg Sejlklub D 52.0 36.0 31.0 37.0 54.0 33.0 34.0 41.0 31.0 45.0 85.0 BFD 54.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 533.0
90 DEN Katrine Bendix Krogh Århus Sejlklub P 15.0 51.0 44.0 46.0 49.0 44.0 49.0 45.0 45.0 57.0 (60.0) 46.0 54.0 (61.0) (64.0) 545.0
91 DEN Viktor Jarvig Kaløvig Bådelaug D 14.0 46.0 52.0 41.0 43.0 66.0 44.0 (68.0 BFD) 51.0 57.0 (85.0 BFD) (85.0 BFD) 35.0 43.0 59.0 551.0
92 DEN Rasmus Bech Olsen Holbæk Sejlklub D 49.0 35.0 (182.0 DNC) 58.0 (68.0 BFD) 22.0 58.6 KNF 58.6 KNF 58.6 KNF (60.0) 40.0 60.0 30.0 47.0 52.0 568.8
93 DEN Jacqueline Bech-Döpping Egå Sejlklub P 48.0 45.0 60.0 35.0 35.0 48.0 42.0 50.0 15.0 65.0 (85.0 BFD) 59.0 (85.0 DNF) (69.0) 68.0 570.0
94 DEN Gustav Wantzin Skovshoved Sejlklub D 53.0 34.0 47.0 44.0 48.0 39.0 (58.0) 50.0 49.0 47.0 (85.0 BFD) 58.0 (59.0) 55.0 54.0 578.0
95 DEN Joakim Salskov-Iversen Yachtklubben Furesøen D (56.0) 52.0 51.0 41.0 46.0 49.0 47.0 51.0 52.0 54.0 39.0 (58.0) (64.0) 49.0 49.0 580.0
96 DEN Alexander Fürsterling Thurø Sejlklub D 47.0 62.0 50.0 49.0 42.0 (67.0) 46.0 43.0 54.0 (67.0) 30.0 64.0 53.0 (68.0) 41.0 581.0
97 DEN Stinne Andersson Horsens Sejlklub P 50.0 60.0 50.0 47.0 36.0 (62.0) 47.0 31.0 46.0 50.0 58.0 52.0 57.0 (71.0) (63.0) 584.0
98 DEN Cathrine Borgsted Larsen Sejlklubben Ulvsund Kalvehave P 51.0 57.0 53.0 43.0 41.0 (65.0) 51.0 46.0 38.0 (59.0) 51.0 (182.0 DNC) 51.0 47.0 57.0 586.0
99 DEN Sophie Haumann Skovshoved Sejlklub P 41.0 44.0 49.0 42.0 51.0 51.0 39.0 44.0 29.0 (74.0) (85.0 BFD) 65.0 (85.0 DNF) 66.0 73.0 594.0
100 DEN Mathias Hansson Gråsten Sejlklub D 40.0 61.0 48.0 50.0 59.0 55.0 43.0 42.0 50.0 (62.0) 48.0 (85.0 BFD) (62.0) 59.0 55.0 610.0
101 DEN Mads Koefoed Yachtklubben Furesøen D 46.0 58.0 65.0 59.0 48.0 32.0 57.0 54.0 57.0 63.0 (85.0 BFD) (67.0) 14.0 62.0 (69.0) 615.0
102 DEN Malene Christensen Jyllinge Sejlklub P 62.0 58.0 56.0 42.0 49.0 31.0 50.0 51.0 55.0 (73.0) 58.0 (71.0) 55.0 63.0 (67.0) 630.0
103 DEN Rasmus Hagen-Pedersen Thurø Sejlklub D 59.0 56.0 60.0 56.0 34.0 40.0 57.0 53.0 45.0 68.0 (85.0 BFD) 37.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) 66.0 631.0
104 DEN Christina Andersen Hellerup Sejlklub P 58.0 55.0 62.0 60.0 53.0 41.0 45.0 56.0 55.0 (84.0) 61.0 (72.0) 36.0 54.0 (67.0) 636.0
105 DEN Louise Venøbo Bønnerup Strands Sejlklub P 62.0 (63.0) 63.0 (68.0 BFD) 50.0 22.0 59.0 54.0 59.0 51.0 40.0 62.0 (85.0 DNF) 54.0 63.0 639.0
106 DEN Kasper Imer Ålborg Sejlklub D 42.0 32.0 30.0 46.0 27.0 26.0 48.0 17.0 69.0 BFD 69.0 63.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 651.0
107 DEN Helene Bisgaard Egå Sejlklub P 66.0 66.0 46.0 55.0 52.0 51.0 58.0 48.0 35.0 (75.0) (85.0 BFD) 59.0 (85.0 DNF) 65.0 65.0 666.0
108 DEN Mark Carlsen Hadsund Sejlklub D 65.0 63.0 55.0 59.0 44.0 52.0 46.0 43.0 42.0 78.0 62.0 61.0 (85.0 DNF) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 670.0
109 DEN Signe Lassen Fredericia Sejlklub P 45.0 57.0 49.0 32.0 61.0 (182.0 DNC) 45.0 55.0 54.0 64.0 64.0 (85.0 BFD) 85.0 DNF 67.0 (182.0 DNC) 678.0
1 SWE Tomas Westerbrand RÅSS D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 14.0 8.0 23.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 21.0 14.0 19.0 8.0 12.0 13.0 678.0
110 DEN Mette Holst Sejlklubben Ulvsund Kalvehave P 50.0 55.0 57.0 49.0 47.0 55.0 56.0 49.0 34.0 77.0 (85.0 BFD) 69.0 85.0 DNF (182.0 DNC) (182.0 DNC) 683.0
111 DEN Daniel Køpke Horsens Sejlklub D 61.0 64.0 66.0 57.0 47.0 57.0 55.0 49.0 56.0 80.0 50.0 49.0 (85.0 DNF) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 691.0
112 DEN Jeppe Christensen Skælskør Amatør Sejlklub D 57.0 48.0 54.0 61.0 68.0 BFD 69.0 BFD 54.0 53.0 50.0 (70.0) (85.0 BFD) 50.0 68.0 59.0 (70.0) 691.0
113 DEN Christian L. Schmidt Aabenraa Sejl Club D 64.0 (65.0) (66.0) 56.0 63.0 49.0 56.0 58.0 57.0 (67.0) 54.0 60.0 62.0 53.0 61.0 693.0
114 DEN Malthe Friis Glavind Egå Sejlklub D 63.0 60.0 58.0 54.0 57.0 42.0 52.0 56.0 58.0 76.0 68.0 62.0 (85.0 DNF) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 706.0
115 DEN Simon M. Frandsen Skovshoved Sejlklub D 60.0 62.0 62.0 60.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) 54.0 57.0 61.0 (77.0) 67.0 61.0 53.0 67.0 64.0 728.0
116 DEN Ida Strandberg Pedersen Skovshoved Sejlklub P 67.0 64.0 64.0 68.0 DNF 60.0 54.0 61.0 58.0 60.0 (82.0) 59.0 (70.0) 52.0 62.0 (71.0) 729.0
117 DEN Dennis Kristiansen Sæby Sejlklub D 61.0 59.0 61.0 68.0 BFD 68.0 BFD 27.0 49.0 55.0 36.0 52.0 59.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 777.0
118 DEN Jens Peter Hansen Skovshoved Sejlklub D 55.0 47.0 39.0 53.0 55.0 64.0 52.0 52.0 (182.0 DNC) 81.0 55.0 85.0 BFD (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 820.0
119 DEN Ida Marie Baad Århus Sejlklub P 33.0 44.0 32.0 26.0 33.0 21.0 23.0 30.0 34.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 822.0
120 DEN Silje Kældsø Thurø Sejlklub P 45.0 46.0 38.0 51.0 45.0 32.0 39.0 44.0 49.0 80.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 833.0
121 DEN Troels Melgaard Sejlklubben Neptun Vejle D 29.0 27.0 31.0 37.0 25.0 69.0 BFD 62.0 24.0 69.0 DNS (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 919.0
122 DEN Mads Noe Kalundborg Sejlklub D 65.0 66.0 63.0 58.0 45.0 58.0 53.0 (182.0 DNC) 53.0 70.0 47.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 942.0
123 DEN Thomas Lacoppidan Skovshoved Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 55.0 52.0 45.0 33.0 41.0 36.0 36.0 66.0 44.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 954.0
124 DEN Frederik Møller-Jensen Sejlklubben Neptun Vejle D 23.0 41.0 42.0 21.0 68.0 DSQ 43.0 68.0 DNS 59.0 64.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 975.0
125 DEN Mathias Hjort Kristiansen Aalborg Sejlklub D 64.0 65.0 58.0 62.0 58.0 56.0 60.0 60.0 59.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,088.0
2 NOR Harald Fæste Drøbaksund Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 18.0 1.0 3.0 2.0 4.0 1.0 1,121.0
3 NOR Hermann Tomasgaard Drøbaksund Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 12.0 8.0 4.0 5.0 10.0 3.0 1,134.0
4 GER Malte Winkel Schweriner Yacht Club D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 4.0 10.0 8.0 18.0 21.0 8.0 1,161.0
5 NOR Aksel Jacobsen Fredrikstad Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 13.0 13.0 9.0 6.0 14.0 22.0 1,169.0
6 GER Sverre Reinke Wassersportverein Blumenthal D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 12.0 32.0 25.0 5.0 11.0 6.0 1,183.0
7 NOR Lars Johan Brodtkorb Malmø segelsellskap D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 30.0 6.0 16.0 21.0 9.0 12.0 1,186.0
8 GER Vincent Dürr Yachtclub Wismar D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 13.0 21.0 8.0 34.0 8.0 13.0 1,189.0
9 GER Hannes Marten Segelclub Eckernförde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 3.0 24.0 20.0 33.0 25.0 5.0 1,202.0
10 GER Tanguy Lamay Segel club Eckernförde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 29.0 29.0 27.0 3.0 6.0 26.0 1,212.0
11 GER Maurice Oster Wassersportverein Altwarmbuechen D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 39.0 8.0 26.0 15.0 30.0 5.0 1,215.0
12 GER Paulina Rothlauf Bayrischer Yachtclub P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 33.0 10.0 9.0 40.0 32.0 16.0 1,232.0
13 GER Hubert-Reh Maximilian Bayerischer/Chiemsee Yachtclub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 43.0 34.0 23.0 12.0 20.0 15.0 1,239.0
14 NOR Henrik Begby Kongelig Norsk Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 11.0 11.0 39.0 35.0 29.0 23.0 1,240.0
126 DEN Christoffer Karing Gråsten Sejlklub D 47.0 18.0 21.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 63.0 85.0 BFD 54.0 63.0 182.0 DNC 182.0 DNC 1,261.0
15 GER Mats Kampen Turn und Sportverein Schilksee D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 20.0 12.0 85.0 BFD 43.0 11.0 8.0 1,271.0
16 GER Jan Marten Segelclub Eckernförde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 6.0 3.0 21.0 66.0 61.0 48.0 1,297.0
17 GER Gordon Nickel Seglervereinigung Cuxhaven D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 27.0 85.0 BFD 26.0 16.0 40.0 16.0 1,302.0
18 NOR Anders Hylen Klippenberg Kongelig Norsk Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 31.0 26.0 56.0 11.0 45.0 43.0 1,304.0
19 GER Leif Ole Dreyer Wassersportverein Wulsdorf D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 18.0 85.0 BFD 20.0 3.0 49.0 42.0 1,309.0
127 DEN Daniel Dørge Kerteminde Sejlklub D 34.0 51.0 23.0 34.0 38.0 37.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,309.0
20 GER Peter Niklas Nagel Segler Vereinigung Hüde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 26.0 43.0 22.0 39.0 50.0 54.0 1,326.0
21 GER Fabienne Oster Wassersportverein Altwarmbuechen P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 40.0 22.0 47.0 65.0 45.0 40.0 1,351.0
22 GER Marisa Roch Turn und Sportverein Schilksee P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 79.0 39.0 53.0 22.0 39.0 36.0 1,360.0
23 DEN Jeppe Johansen Neptun Vejle D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 65.0 50.0 40.0 28.0 38.0 60.0 1,373.0
24 GER Pia Kuhlmann Schaumburg Lippischer Seglerverein P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 56.0 60.0 55.0 29.0 52.0 45.0 1,389.0
25 DEN Erik Brøker Holbæk Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 58.0 20.0 85.0 BFD 47.0 43.0 58.0 1,403.0
26 GER Neele Baumgarten Kanu- und Segelsportverein Wilhelmshaven P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 62.0 56.0 42.0 47.0 46.0 62.0 1,407.0
27 GER Severin Rothlauf Bayriscer Yachtclub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 41.0 57.0 53.0 46.0 65.0 60.0 1,414.0
28 GER Marcel Rosin Seglerverin Großenheidorn D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 66.0 54.0 85.0 BFD 34.0 39.0 46.0 1,416.0
29 DEN Anton Visby Ålborg Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 62.0 53.0 48.0 59.0 60.0 46.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,420.0
30 GER Franziska Mäge Bayerischer Yacht-Club P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 36.0 43.0 57.0 69.0 60.0 65.0 1,422.0
31 GER Malte Schrader Seglervereinigung Hüde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 68.0 49.0 55.0 27.0 85.0 BFD 50.0 1,426.0
128 DEN Anna Beck Thelin Skovshoved sejlklub P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 58.0 46.0 36.0 85.0 DNF 60.0 56.0 1,433.0
32 SWE Fredrik Thomra Hjuviks båtklubb D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 68.0 BFD 68.0 BFD 59.0 24.0 61.0 63.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,435.0
33 DEN Emil Visby Ålborg Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 61.0 56.0 54.0 60.0 57.0 60.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,440.0
34 GER Florian Paschen Schweriner Yachtclub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 71.0 65.0 63.0 85.0 DNF 64.0 1.0 1,441.0
35 DEN Esben Visby Fjerbæk Ålborg Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 63.0 62.0 58.0 61.0 59.0 62.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,457.0
36 GER Tassilo Jarchow Schweriner Yachtclub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 83.0 57.0 63.0 57.0 63.0 66.0 1,481.0
37 DEN Philip Halberg Nielsen Sejlklubben Neptun Vejle D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 78.0 53.0 73.0 60.0 58.0 68.0 1,482.0
38 GER Leonie Schrader Seglervereinigung Hüde P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 64.0 85.0 BFD 85.0 BFD 48.0 58.0 61.0 1,493.0
39 DEN Jan Dyrholm Madsen Skive Sejlklub D 58.0 61.0 64.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 85.0 64.0 182.0 DNC 85.0 DNF 182.0 DNC 182.0 DNC 1,509.0
40 GER Timo Sommer Ratzeburger Segler-Verein e.V. D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 69.0 49.0 56.0 32.0 182.0 DNC 182.0 DNC 1,662.0
41 SWE Anna Hagberg Lommabugten P 27.0 23.0 6.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,694.0
42 BEL Sam Vandormael   D 32.0 20.0 7.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,697.0
43 SWE Matilda Salminen Pinhätten P 10.0 34.0 45.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,727.0
44 GER Lena Haverland Schweriner Yacht Club e.V. P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 61.0 48.0 85.0 BFD 85.0 DNF 182.0 DNC 182.0 DNC 1,735.0
45 SWE Gustav Petterson OTS D 66.0 16.0 34.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,754.0
129 DEN Morten Lyngsøe Viborg Sejlklub D 20.0 53.0 52.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,763.0
46 NED Tobias Tanis Koninklijke Watersport Vereniging Loosdr D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 49.0 85.0 BFD 182.0 DNC 20.0 182.0 DNC 182.0 DNC 1,792.0
47 NOR Hartvig Johannson Kongelig Norsk Seilforening D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 37.0 41.0 85.0 BFD 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,801.0
130 DEN Clara Søs Behrend Århus Sejlklub P 57.0 59.0 59.0 (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,813.0
48 GER Justus Basler Ratzeburger Segler-Verein e.V. D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 66.0 32.0 85.0 BFD 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,821.0
49 DEN Lotte Pabst Jørgensen Sønderborg Yacht Club P (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 79.0 63.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 1,962.0
131 DEN Mark Broner Jensen Kerteminde Sejlklub D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 74.0 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 2,076.0
50 DEN Rasmus Bragh Schulz Sønderborg Yacht-Club D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 2,184.0
50 GER Jens Marten Segelclub Eckernförde D (182.0 DNC) (182.0 DNC) (182.0 DNC) 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 182.0 DNC 2,184.0

Foreløbige resultater for udtagelser til JNoM, EM og VM 2007 efter 15 sejladser.

DEN8054 givet godtgørelse pga. konfirmation for sejladserne den 13. maj 2007

Scoring codes used

Code Description Points
BFD Black flag disqualification under rule 30.3 Varies
DNC Did not come to the starting area 182
DNE Disqualification (other then DGM) not excludable under rule 88.3(b) 68
DNF Started but did not finish Varies
DNS Came to the start area but did not start Varies
DSQ Disqualification Varies
KNF Redress - average points for all races except the race in question 58.6
RDG Redress - points set by protest hearing 18.5
SCP Scoring penalty under rule 44.3 7



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
http://www.sailwave.com/