Dansk Sejlunion



Dansk Sejlunions landshold

Sejlerlandsholdet

Sejlerlandsholdet er toppen af dansk sejlsport. Holdet består af sejlere med niveau svarende til top-10 ved VM.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Anne-Marie Rindom Horsens Sejlklub Laser Radial
Christian Peter Stephensen Lübeck KDY Nacra 17
Lin Ea Cenholt KDY / Aarhus Sejlklub Nacra 17
Marie Thusgaard Olsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Ida Marie Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Anne-Julie Schütt Horsens Sejlklub 49erFX
Iben Nielsby Horsens Sejlklub 49erFX
Jonas Warrer KDY 49er
Jakob Precht KDY / Aarhus Sejlklub 49er
Nikolaj Hoffmann Buhl KDY 49er
Mads Emil Stephensen Lübeck KDY 49er
Lærke Buhl-Hansen Aarhus Sejlklub RSX
Katja Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub/ Yachtklubben Furesøen 49erFX

Udviklingslandsholdet

Udviklingslandsholdet består af sejlere med potentiale til Sejlerlandsholdet. Internationalt har sejlerne niveau svarende til top-25 ved VM. 

Sejler

Sejlklub Bådtype
Frederik Rask SKS / Hellerup Sejlklub 49er
Marcus Bay Hellerup Sejlklub 49er
Joakim Steen Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub 49er
Markus Oliver Nielsen Hellerup Sejlklub 49er
Daniel Gunnar Nyborg KDY 49er
Sebastian Wright Olsen KDY 49er
Mathias lehm Sletten Aarhus Sejlklub 49er
Michael Hansen Aarhus Sejlklub 49er
Jakob Faarvang Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Anne-Line Lyngsø Thomsen Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Natacha Violet Saouma-Pedersen KDY Nacra 17
Mathias Bruun Borreskov KDY Nacra 17
Josephine Frederiksen Sejlklubben Neptun Vejle Nacra 17
Christian Justesen Sejlklubben Neptun Vejle Nacra 17
André Højen Christiansen Sejlklubben Neptun Vejle Finn
Christian Guldberg Rost Egå Sejlklub Laser Standard
Sebastian Kornum Skive Surfklub Foilsurf
Andrea Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Johanne Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Anna Munch Egå Sejlklub Laser Radial
Julie Skovbo Erhardsen Egå Sejlklub Laser Radial
Kenneth Frederiksen Sønderborg Yacht Club Laser Standard
Andreas Krabbe-Christensen KDY Laser Radial
Ungdomslandsholdet

Ungdomslandsholdet består af unge sejlere i alderen 15-23 år. Sejlerne har niveau svarende til top-10 ved Ungdoms-VM.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Kristian Præst Sletten Bådeklub Europajolle
Michala Høeg Norsell KDY Laser Radial
Mads Fuglbjerg Aarhus Sejlklub 29er
Jens-Christian Dehn-Toftehøj KDY 29er
Frederik Fomsgaard Aarhus Sejlklub 29er
Marcus Langagergaard Aarhus sejlklub 29er
William Johannesen KDY 29er/Nacra15
Rebekka Johannesen KDY 29er/Nacra15
Johan Lundgaard Schubert Horsens Sejlklub Laser Radial
Oliver Hansen Holbæk Sejlklub Kite
Alfred Dixen Aarhus Windsurfing Klub RSX/Foilsurf
Mads Johannes Poder Witzke KDY / Hellerup Sejlklub 29er
Victor Ladefoged KDY 29er
Marie Præst Kaløvig Bådelaug Europajolle
Jonas Ulmann Sletten Bådeklub Europajolle
Oliver Ørting Præstø Sejlklub Europajolle
Ellen Schouw Nielsen Aarhus Sejlklub 29er
Josefine Nøjgaard Aarhus Sejlklub 29er
Christian Spodsbjerg Middelfart Sejlklub Laser Radial
Christian Nicolai Winkler Horsens Sejlklub Laser Radial
Kraftcentergruppen

Kraftcentergruppen består af sejlere med potentiale til en karriere på internationalt niveau – for nogles vedkommende olympisk niveau. Sejlerne er tilknyttet et kraft- eller talentcenter.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Magnus Adrian Frohmann Aaarhus Sejlklub 29er
Lennart Morgan Frohmann Aarhus Sejlklub 29er
Malene Stenius Petersen Egå Sejlklub Laser Radial
Johannes Birkholm Kaløvig Bådelaug Europajolle
Anders Brandi Yde Aarhus Sejlklub 49er
Jesper Vogelius Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Laurits Vinter Aarhus Sejlklub / Hellerup Sejlklub 49er
Pernilla Lindner Hellerup Sejlklub 49erFX
Katrine Bendix Krogh Kaløvig Bådelaug Nacra 17
Kristine Mauritzen Hellerup Sejlklub 49erFX
Georg Philip Bunk Lauritsen Yachtklubben Furesøen / Tårbæk Sejlklub Laser Standard
Nicklas Højegaard Sejlklubben Køge Bugt 49er
Gustav Schwennesen Aarhus Sejlklub 29er
katrine schmidt Kaløvig Bådelaug 29er
Mads Christian Taatø KDY 29er
Nicolai Mikkelsen Sejlklubben Køge Bugt Laser Standard
Carl Nielsen Aarhus Sejlklub 29er
Klaes Meier-Andersen Aarhus Sejlklub 49er
Daniel Bjørnholt Assens Sejlklub 49er
Mads Christian Taatø KDY 29er
Iben Dam Schmidt Kaløvig Bådelaug Europajolle
Anders Brandi Yde Aarhus Sejlklub 49er
Frederik Just Melson Aarhus Sejlklub Anden Disciplin/klasse
Ulrik Dyre Aarhus Sejlklub Anden Disciplin/klasse
Katerina Bjerre Knudsen Skive Sejlklub Europajolle
Caroline Matzen Mikkelsen Marselisborg Sejlklub -
Magnus Overbeck Hellerup Sejlklub Europajolle
Mie Elbek Kaløvig Bådelaug Europajolle
Matias Rossing Roskilde Sejlklub Laser Radial

Senest opdateret: 8. januar 2019