Dansk Sejlunion



Danish Sailing Team

Danish Sailing Team er betegnelsen for den samlede danske talent- og elitetrup - med hhv. sejlerlandshold, udviklingslandshold, ungdomslandshold og kraftcentergruppe.


Sejlerlandsholdet

Sejlerlandsholdet er toppen af dansk sejlsport. Holdet består af sejlere med niveau svarende til top-10 ved VM.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Anne-Marie Rindom Horsens Sejlklub Laser Radial
Christian Peter Stephensen Lübeck KDY Nacra 17
Lin Ea Cenholt KDY / Aarhus Sejlklub Nacra 17
Marie Thusgaard Olsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Ida Marie Baad Nielsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Anne-Julie Foght Schütt Horsens Sejlklub 49erFX
Iben Nielsby Horsens Sejlklub 49erFX
Jonas Warrer KDY 49er
Jakob Precht Jensen KDY/Aarhus Sejlklub 49er
Mads Emil Stephensen Lübeck KDY 49er
Nikolaj Hoffmann Buhl KDY 49er
Lærke Buhl-Hansen Aarhus Sejlklub RS:X

Udviklingslandsholdet

Udviklingslandsholdet består af sejlere med potentiale til sejlerlandsholdet. Internationalt har sejlerne niveau svarende til top-25 ved VM. 

Sejler

Sejlklub Bådtype
Anna Munch Egå Sejlklub Laser Radial
Joakim Steen Salskov-Iversen Yachtklubben Furesøen 49er
Markus Oliver Nielsen Middelfart Sejlklub 49er
Daniel Gunnar Nyborg KDY 49er
Sebastian Wright Olsen KDY 49er
Mathias Lehm Sletten Aarhus Sejlklub 49er
Michael Hansen Aarhus Sejlklub 49er
Natacha Violet Saouma-Pedersen KDY Nacra 17
Mathias Bruun Borreskov KDY Nacra 17
André Højen Christiansen Sejlklubben Neptun Vejle Finn
Christian Guldberg Rost Egå Sejlklub Laser Standard
Georg Bunk Lauritsen Yachtklubben Furesøen/KDY Laser Standard
Andreas Krabbe-Christensen KDY Laser Standard
Sebastian Kornum Skive Surfklub Foilsurf
Andrea Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Johanne Schmidt Kaløvig Bådelaug 49erFX
Michala Høeg Norsell KDY Laser Radial
Kenneth Frederiksen Sønderborg Yacht Club Laser Standard
Christian Justesten Foilsurf
Alfred Dixen Foilsurf
Nicklas Lillelund Foilsurf
Oliver Hansen Holbæk Sejlklub Kitefoil
Ungdomslandsholdet

Ungdomslandsholdet består af unge sejlere i alderen 15-23 år. Sejlerne har niveau svarende til top-10 ved Ungdoms-VM.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Mads Fuglbjerg Aarhus Sejlklub 29er
Jens-Christian Dehn-Toftehøj KDY 29er
Frederik Fomsgaard Aarhus Sejlklub 49er
Marcus Langagergaard Aarhus sejlklub 29er
William Johannesen KDY Nacra 17
Rebekka Johannesen KDY Nacra 17
Johan Lundgaard Schubert Horsens Sejlklub Laser Standard
Josefine Nøjgaard Aarhus Sejlklub Nacra 17
Ellen Schouw Nielsen Aarhus Sejlklub 49erFX
Malthe Ebdrup KDY 29er
Victor Ladefoged KDY 29er
Peter Joos KDY 29er
Jonas Ulmann Sletten Bådeklub Europajolle
Christian Winkler Horsens Sejlklub Laser Standard
Josephine Heegaard Egå Sejlklub Laser Radial
Sarah Damgaard Aarhus Sejlklub 29er
Katrine Schmidt Aarhus Sejlklub 29er
Mette Hasling Gade Sønderborg Yacht Club

Kraftcentergruppen

Kraftcentergruppen består af sejlere med potentiale til en karriere på internationalt niveau – for nogles vedkommende olympisk niveau. Sejlerne er tilknyttet et kraft- eller talentcenter.

Sejler

Sejlklub Bådtype
Marie Præst Kaløvig Bådelaug Europajolle
Kristian Præst Sletten Bådeklub Europajolle
Magnus Adrian Frohmann Aaarhus Sejlklub 29er
Lennart Morgan Frohmann Aarhus Sejlklub 29er
Malene Stenius Petersen Egå Sejlklub Laser Radial
Mads Poder Witzke KDY 29er
Anders Brandi Yde Aarhus Sejlklub 49er
Jesper Vogelius Kaløvig Bådelaug
Laurits Vinter Aarhus Sejlklub / Hellerup Sejlklub 49er
Pernilla Lindner Hellerup Sejlklub 49erFX
Christina Andersen Aarhus Sejlklub Anden disciplin
Ulrik Dyre Søeberg Aarhus Sejlklub Anden disciplin
Jacob Christoffersen Thurø Sejlklub Kite
Nicklas Højegaard Sejlklubben Køge Bugt 49er
Gustav Schwennesen Aarhus Sejlklub 49er
Christian Spodsberg Middelfart Sejlklub Laser Radial
Philip Lyngbek Hellerup Sejlklub  49er
Clara Roskjær KDY 49erFX
Julie Skovbo Erhardsen Aarhus Sejlklub Anden disciplin
Klaes Meier-Andersen Aarhus Sejlklub 49er
Jan Moritz Grigat Gråsten Sejlforening Europajolle
Max Barslev Hellerup Sejlklub Anden disciplin
Iben Dam Schmidt Kaløvig Bådelaug Europajolle
Jakob Lejbølle Skolerne i Oure Laser Standard
Frederik Just Melson Aarhus Sejlklub Anden Disciplin/klasse
Ulrik Dyre Aarhus Sejlklub Anden Disciplin/klasse
Katerina Bjerre Knudsen Kaløvig Bådelaug Europajolle
Caroline Matzen Mikkelsen Marselisborg Sejlklub 29er
Josephine Frederiksen Sejlklubben Neptun Vejle  49erFX
Noah Vinther Nielsen Aarhus Windsurfing Klub Anden disciplin
Clara Sofie Dalberg-Garde
Esther Bojsen-Møller Sletten Bådeklub 29er
Silje Cerup-Simonsen Sletten Bådeklub 29er
Scott Hansen Aarhus Sejlklub Laser Standard
Carl Laurits Schouw Nielsen Aarhus Sejlklub 49er
Emmeline Maar KDY 29er
Isabell Schlegel Yachtklubben Furesøen 29er
Kamille Foss Vilstrup Yachtklubben Furesøen 29er
Kristine Mauritzen Hellerup Sejlklub 49erFX
Clement Aasholm-Bradley Hellerup Sejlklub Europajolle
Kasper Storvang Marselisborg Sejlklub Anden disciplin
Katja Salskov-Iversen Hellerup Sejlklub Anden disciplin

Senest opdateret: 13. december 2019