Dansk Sejlunion



25. april 2017 19:52 af Flemming Ø. Pedersen

World Cup-bronze til Cenholt og Lübeck

Foto: Sailing Energy

Nacra-sejlerne Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck hentede årets første danske World Cup-medalje i OL-klasserne - med en tredjeplads i Hyeres.

Årets andet World Cup-stævne - og det første i Europa - sluttede lørdag den 29. april, da Nacra'en med Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck som eneste danske båd ved stævnet sejlede Medal Race. 

Danskerne sluttede på sjettepladsen i finalesejladsen - nok til at forsvare den tredjeplads, som de indtog før sejladsen, og som de havde ligget på gennem det meste af stævnet. 

Det var Lin og C.P.'s anden medalje i 2017 - efter bronze ved Europa Cup'en på Mallorca i begyndelsen af april.

I alt var seks danske både til start i Hyeres.

RESULTATER - Medal Races - dag 5 (29. apr.) 


Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (6) 

RESULTATER - dag 4 (28. apr.) 


49er 
12. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (13, 23, 20)

Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (3, 12, 4)
17. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (19, 20, 17) 
24. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (DNF, DNS, DNC)

Finn
24. André Højen Christiansen (DNF, 18)

RS:X (m)
19. Sebastian Fleischer (3, 5, 32)

RESULTATER - dag 3 (27. apr.) 


49er 
10. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (10, 14, 13)

Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (9, 3, 1)
17. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (15, 14, 12) 
23. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (21, 21, 17)

Finn
23. André Højen Christiansen (24, 25)

RS:X (m)
24. Sebastian Fleischer (14, 25, 25)

RESULTATER - dag 2 (26. apr.) 


49er 
9. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (4, 27, 15)

Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (1, 8, 2)
19. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (15, 29, 23) 
23. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (22, 15, 20)

Finn
20. André Højen Christiansen (30, 12)

RS:X (m)
25. Sebastian Fleischer (31)

RESULTATER - dag 1 (25. apr.) 


49er 
8. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (3, 11, 21)

Nacra 17
2. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (2, 4, 7)
12. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (7, 25, 11) 
28. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (24, 26, 25)

Finn
17. André Højen Christiansen (10, 25)

RS:X (m)
24. Sebastian Fleischer (20, 25, 18)