Dansk Sejlunion indstillet til Kulturministerens Idrætspris

Dansk Sejlunion



30. juli 2017 22:06 af Flemming Ø. Pedersen

EM-medalje glippede på målstregen for Cenholt og Lübeck

Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck på vandet ved EM i Kiel. Foto: Sailing Energy

Den danske Nacra blev sorteper i tæt medaljeopgør Nacra-klassen.

De tre OL-klasser 49er, 49erFX og Nacra 17 afviklede fælles EM i Kiel i dagene 30. juli - 4. august 2017.

Bedste danske resultat opnåede Lin Ea Cenolt og Christian Peter Lübeck med en 4. plads i Nacra 17. Før sidste af tre sejladser lå de ellers til EM-sølv, men desværre rykkede de to nærmeste forfølgere forbi dem i stævnets allersidste sejlads. 

Ærgerligt med den glippede medalje - men stadig karrierens bedste mesterskabsresultat for Cenholt-Lübeck. 

I 49erFX sluttede Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen på en 6. plads. De førte stævnet de første dage, men tre tunge placeringer på næstsidste dag sendte dem ud af podiepladserne - og trods en stærk afslutning var det ikke nok til at komme tilbage i medaljerne. 

RESULTATER - dag 6  (4. aug.) 


49erFX  guld
6. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (2, 4)
9. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (3, 2)
49erFX  sølv 
40. Line Just-Katrine Bendix (-)
41. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (-)
43. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (-)
49erFX  bronze 
61. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (-)

49er guld
17. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (10, 8)
49er sølv
49. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (-)
56. Michael Hansen-Mathias Sletten (-)
49er bronze 
61. Frederik Rask-Marcus Bay (-)
62. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (-)
70. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (-)

Nacra 17 (fuldt foilende)
4. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (4, 4, 7)
7. Allan Nørregaard-Anette Viborg (5, 3, 6)

Nacra 17 (semi-foilende)
4. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (-)
6. Calle Sørenssen-Daniel Bjørnholt (-)

RESULTATER - dag 5  (3. aug.) 


49erFX  guld
9. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (18, 19, 12)
10. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (3, 10, 7)
49erFX  sølv 
40. Line Just-Katrine Bendix (15, 16)
42. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (11, 18)
43. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (20, 21)
49erFX  bronze 
61. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (14, 1)

49er guld
14. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (6, 11, 20)
49er sølv
49. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (29, 23, 23)
56. Michael Hansen-Mathias Sletten (9, 31, 29)
49er bronze 
61. Frederik Rask-Marcus Bay (10, 1, 15)
62. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (1, 2, 17)
70. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (17, 8, 4)

Nacra 17 (fuldt foilende)
2. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (2, 3, 4)
7. Allan Nørregaard-Anette Viborg (8, 9, DNF)

Nacra 17 (semi-foilende)
4. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (1, 1, 4)
6. Calle Sørenssen-Daniel Bjørnholt (2, 4, 10)

RESULTATER - dag 4  (2. aug.) 


49erFX  guld
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (4, 6, 9)
9. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (8, 10, 2)
49erFX  sølv 
32. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (BFD, 14, DSQ)
40. Line Just-Katrine Bendix (3, 15, 23)
43. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (16, 22, 22)
49erFX  bronze 
64. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (15, UFD, 21)

49er guld
14. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (17, 16, 1)
49er sølv
50. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (BFD, 3, 29)
57. Michael Hansen-Mathias Sletten (22, 35, 34)
49er bronze 
64. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (5, 18, 21)
67. Frederik Rask-Marcus Bay (BFD, 3, 8)
76. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (24, 26, 17)

Nacra 17 (fuldt foilende)
5. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (8, 5, 2)
6. Allan Nørregaard-Anette Viborg (10, 6, 7)

Nacra 17 (semi-foilende)
5. Calle Sørenssen-Daniel Bjørnholt (12, 9, 9, 11)
6. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (3, 14, 5, 6)

RESULTATER - dag 3  (1. aug.) 


49erFX (indledende sejladser - tre felter)
2. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (9, 7, 5)
12. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (15, 18, 6) 
24. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (4, 8, 8)
41. Line Just-Katrine Bendix (14, 20, 10)
42. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (7, 17, 14)
64. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (14, UFD, 22)

49er (indledende sejladser - tre felter)
19. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (12, 8)
49. Michael Hansen-Mathias Sletten (9, 26)
50. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (10, 5) 
60. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (9, 13)
66. Frederik Rask-Marcus Bay (20, 16)
71. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (5, 26)

Nacra 17 (fuldt foilende)
4. Allan Nørregaard-Anette Viborg (6, 3, 7)
6. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (3, 6, 2)

Nacra 17 (semi-foilende)
2. Calle Sørenssen-Daniel Bjørnholt (5, 5)
7. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (8, 9)

RESULTATER - dag 2  (31. juli) 


49erFX (indledende sejladser - tre felter)
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (6, 3, 2, 1)
6. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (17, 8, 1, 3) 
29. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (18, 15, 4, 12)
31. Line Just-Katrine Bendix (8, 8, 1, 22)
39. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (20, 10, 16, 7)
59. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (DPI, DPI, DPI, DPI)

49er (indledende sejladser - tre felter)
20. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (9, 2, 2)
53. Michael Hansen-Mathias Sletten (21, 9, 10)
61. Frederik Rask-Marcus Bay (22, 15, 14)
64. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (18, 22, 24) 
66. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (19, 21, 20)
73. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (23, 19, 22)

Nacra 17 (fuldt foilende)
3. Allan Nørregaard-Anette Viborg (8, 1, 10)
10. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (13, 7, 9)

Nacra 17 (semi-foilende)
1. Calle Sørenssen-Daniel Bjørnholt (1, 2, 3)
7. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (7, 7, 6)

RESULTATER - dag 1  (30. juli) 


49erFX (indledende sejladser - tre felter)
1. Jena Mai Hansen-Katja salskov-Iversen (1, 3, 1)
7. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (10, 1, 1) 
18. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (14, 2, 8)
31. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (2, 17, 13)
46. Line Just-Katrine Bendix (UFD, 12, 8)
61. Lærke Ilsøe-Pernilla Lindnér (15, 20, DNC)

49er (indledende sejladser - tre felter)
35. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (24, 13, 8, 10)
57. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (16, 19, 16, 22) 
70. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (17, UFD, 24, 17)
72. Michael Hansen-Mathias Sletten (21, 21, 18, 19)
74. Frederik Rask-Marcus Bay (21, 18, 21, 21)
75. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (19, 24, 18, DNC)

Nacra 17
Sejladser indledes mandag d. 31. juli