Dansk Sejlunion indstillet til Kulturministerens Idrætspris

Dansk Sejlunion



9. august 2017 21:18 af Flemming Ø. Pedersen

To danske sejre ved Testevent i Aarhus

Både i 49erFX og i Nacra 17 var der danske sejlere øverst på podiet, da Aarhus/Egå var vært for generalprøven forud for VM i Aarhus 2018.

Generalprøven på Hempel Sailing World Championship i Aarhus 2018 blev sejlet i dagene 8. - 13. august i Aarhus og Egå. 

Alle ti olympiske klasser var til start - med mange danske sejlere i felterne. 

RESULTATER - dag 5  (12. aug.) Slutplaceringer 


49erFX  
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (1, 3, 1)
5. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (5, 8, 5)
8. Katrine Bendix-Line Just (6, 7, 9)
15. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (-)

49er 
17. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (-)
19. Michael Hansen-Mathias Sletten (-)
21. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (-)
22. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (-)
27. Daniel Nyborg-Sebastian Olsen (-)

Nacra 17 
1. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (-)
3. Anette Viborg-Mathias Borreskov (-)

RS:X (m)
13. Sebastian Fleischer (-)

Finn
17. André Højen Christiansen (-)

Laser Radial
18. Laura Kragh Frederiksen (15)
19. Anna Munch (17)

Laser
58. Kenneth Frederiksen (48)
62. Patrick Döpping (54)

RESULTATER - dag 4  (11. aug.) 


49erFX  
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (1, 2, 2)
5. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (4, 6, 9)
7. Katrine Bendix-Line Just (7, 4, 3)
15. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (15, 15, 16)

49er 
17. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (15, 25, 28)
19. Michael Hansen-Mathias Sletten (27, 3, 12)
21. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (UFD, 7, 21)
22. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (19, 21, 18)
27. Daniel Nyborg-Sebastian Olsen (26, 10, 27)

Nacra 17 
1. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (3)
3. Anette Viborg-Mathias Borreskov (1)

RS:X (m)
13. Sebastian Fleischer (-)

Finn
17. André Højen Christiansen (14, 17)

Laser Radial
18. Laura Kragh Frederiksen (-)
19. Anna Munch (-)

Laser
56. Kenneth Frederiksen (-)
62. Patrick Döpping (-)

RESULTATER - dag 3  (10. aug.) 


49erFX  
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (3, 1, 4)
5. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (9, 6, 6)
9. Katrine Bendix-Line Just (12, 15, 5)
14. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (17, 3, 2)

49er 
13. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (26, 4, 18, 21)
20. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (17, 16, 7, 23)
22. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (15, 21, UFD, 24)
23. Michael Hansen-Mathias Sletten (21, 24, DNS, 26)
26. Daniel Nyborg-Sebastian Olsen (27, 26, 11, 22)

Nacra 17 
1. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (3, 4, 2)
4. Anette Viborg-Mathias Borreskov (1, 9, 3)

RS:X (m)
13. Sebastian Fleischer (7, 21, 9)

Finn
21. André Højen Christiansen (26, 18)

Laser Radial
18. Laura Kragh Frederiksen (16, 12)
19. Anna Munch (21, STP)

Laser
56. Kenneth Frederiksen (22, 51)
62. Patrick Döpping (DNC, DNF)

RESULTATER - dag 1-2  (8.-9. aug.) 


49erFX  
1. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (1, 1, 8, 1, 11, 1)
5. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (6, 12, 9, 4, 9, 4)
7. Line Just-Katrine Bendix (3, 8, 17, 15, 7, 3)
15. Johanne Schmidt-Andrea Schmidt (16, 15, 14, 16, DNF, DNC)

49er 
10. Joakim Salskov-Iversen-Markus Nielsen (3, 2, 9, RET, DNF)
15. Michael Hansen-Mathias Sletten (12, 28, 11, 16, 11)
18. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (25, DPI, 16, 13, 15)
21. Frederik Just Melson-Jakob Precht Jensen (17, 19, 23, 15, RET)
26. Daniel Nyborg-Sebastian Olsen (DSQ, 10, 22, 19, DNC)

Nacra 17 
4. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (5, 5, 5, 3, 2, 3)
6. Anette Viborg-Mathias Borreskov (4, 4, 7, 2, 6, UFD)

RS:X (m)
12. Sebastian Fleischer (26, 30, 9, 4, 11, 23)

Finn
19. André Højen Christiansen (11, 19, 19, 20)

Laser Radial
18. Anna Munch (19, 13, 17, 17)
19. Laura Kragh Frederiksen (20, 16, 22, 18)

Laser
52. Patrick Döpping (59, DNC, 44, 32)
59. Kenneth Frederiksen (57, 58, 56, 56)