Dansk Sejlunion



2. april 2018 21:02 af Flemming Ø. Pedersen

Følg 22 danske både til start ved Trofeo Princesa Sofia

Trofeo Princesa Sofia på Mallorca er årets første europæiske topevent for OL-klasserne - og et stævne, der altid har mange danskere på startlinjerne.

Hele 22 danske både er til start ved årets Trofeo Princesa Sofia, der sejles på Mallorca i dagene 2.-7. april 2018. 

I 49erFX er stævnet første start siden VM-triumfen sidste efterår for Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen, og i Laser Radial skal Anne-Marie Rindom forsøge at følge op på en stime af gode resultater, som de seneste måneder tæller både EM-sølv samt guld og bronze ved to World Cup-events. 

I 49er byder Mallorca-stævnet på debut til den nydannede besætning med tidligere OL-guldvinder Jonas Warrer, som et team'et op med 19-årige Jakob Precht Jensen som ny gast. 

Se alle danske resultater fra stævnet her - og følg løbende nyheder på sejlerlandsholdets Facebookside. 

RESULTATER - dag 6  (7. april) - sidste dag 


49erFX (guld)  
4. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (MR 2)
6. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (MR 3)
14. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (-)

49er (guld)
9. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (MR 10)
12. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (-)
19. Frederik Rask-Marcus Bay (-)
49er (sølv)
49. Michael Hansen-Mathias Sletten (-)
50. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (-)
54. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (-)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (MR 6)
46. Anna Munch (-)
56. Laura Kragh Frederiksen (-)
Laser Radial (sølv)
111. Julie Erhardsen (-)

Nacra 17 (guld)
17. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (-)
Nacra 17 (sølv)
25. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (-)
33. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (-)
41. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (-)

RS:X (m) (guld)
3. Sebastian Fleischer (MR 3)

RS:X (k) (sølv)
38. Lærke Buhl-Hansen (-)

Finn
26. André Højen Christiansen (-)

Laser (sølv)
103. Christian Rost (-)
Laser (bronze)
183. Gustav Skydsgaard (-) 

RESULTATER - dag 5  (6. april) 


49erFX (guld) 
6. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (UFD, 19, 11)
7. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (8, 2, 10)
14. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (7, 11, 24)

49er (guld)
7. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (16, 3, 7)
12. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (6, 14, 9)
19. Frederik Rask-Marcus Bay (8, 13, 25)
49er (sølv)
49. Michael Hansen-Mathias Sletten (22, 29, 17)
50. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (28, 12, 23)
54. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (25, 11, 22)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (10, 8)
46. Anna Munch (17, 52)
56. Laura Kragh Frederiksen (53, 46)
Laser Radial (sølv)
111. Julie Erhardsen (48, 46)

Nacra 17 (guld)
17. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (22, 9, 9)
Nacra 17 (sølv)
25. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (3, 5, 2)
33. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (9, 8, 4)
41. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (5, 15, DNF)

RS:X (m) (guld)
3. Sebastian Fleischer (1, 21)

RS:X (k) (sølv)
38. Lærke Buhl-Hansen (5, 11)

Finn
26. André Højen Christiansen (27, 21)

Laser (sølv)
103. Christian Rost (38)
Laser (bronze)
183. Gustav Skydsgaard (DNC) 

039Sofia0418 Sailingenergy

RESULTATER - dag 4  (5. april) 


49erFX (guld) 
2. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (10, 18, 2)
8. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (21, 17, 17)
13. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (18, 9, 12)

49er (guld)
8. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (21, 14, 6)
14. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (14, 16, 8)
17. Frederik Rask-Marcus Bay (22, 5, 25)
49er (sølv)
45. Michael Hansen-Mathias Sletten (18, 9, 17)
49. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (13, 13, 15)
55. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (25, 26, 21)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (2, 22)
47. Anna Munch (56, 36)
53. Laura Kragh Frederiksen (52, 38)
Laser Radial (sølv)
111. Julie Erhardsen (52, 55)

Nacra 17 (guld)
16. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (9, 21, 14)
Nacra 17 (sølv)
25. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (2, 1, 9)
36. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (17, 12, 16)
42. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (DNC, DNC, DNC)

RS:X (m) (guld)
2. Sebastian Fleischer (3, 14)

RS:X (k) (sølv)
37. Lærke Buhl-Hansen (6, 6)

Finn
26. André Højen Christiansen (18, 26)

Laser (sølv)
100. Christian Rost (54, 33)
Laser (bronze)
183. Gustav Skydsgaard (DNC, DNC)

701Sofia0418 Sailingenergy

RESULTATER - dag 3  (4. april) 


49erFX (guld) 
2. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (2, 10, 5)
3. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (6, 4, 3)
13. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (UFD, 11, 9)

49er (guld)
6. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (13, 6, 7)
16. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (15, 14, 11)
17. Frederik Rask-Marcus Bay (17, 16, 8)
49er (sølv)
42. Michael Hansen-Mathias Sletten (UFD, 16, 18)
54. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (23, DNC, 20)
55. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (25, 22, 31)

Laser Radial (guld)
2. Anne-Marie Rindom (3, 2)
40. Anna Munch (40, 22)
50. Laura Kragh Frederiksen (44, 39)
Laser Radial (sølv)
111. Julie Erhardsen (37, DNC)

Nacra 17 (guld)
17. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (22, 12, 9)
Nacra 17 (sølv)
26. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (1, 1, 3)
35. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (9, 3, 9)
36. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (10, 13, 12)

RS:X (m) (guld)
3. Sebastian Fleischer (4, 4)

RS:X (k) (sølv)
38. Lærke Buhl-Hansen (7, 7)

Finn
26. André Højen Christiansen (28, 21)

Laser (sølv)
94. Christian Rost (40, 23)
Laser (bronze)
183. Gustav Skydsgaard (DNC, DNC)

101Sofia0418 Sailingenergy

RESULTATER - dag 2  (3. april) 


49erFX 
2. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (2, 5, 6)
10. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (5, 3, 11)
11. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (10, 10, 4)

49er 
4. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (3, 4, 16)
14. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (3, 12, 6)
19. Frederik Rask-Marcus Bay (16, 7, 5)
42. Michael Hansen-Mathias Sletten (13, 17, 26)
54. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (16, 19, 20)
55. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (25, 27, 26)

Laser Radial 
4. Anne-Marie Rindom (8, 3, 2)
41. Anna Munch (19, 41, 18)
44. Laura Kragh Frederiksen (6, 6, 41)
108. Julie Erhardsen (43, 56, 51)

Nacra 17
18. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (9, 13, 11)
26. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (18, 10, 19)
35. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (22, 17, 21)
36. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (17, 21, 21)

RS:X (m) 
9. Sebastian Fleischer (4, 3, 6)

RS:X (k) (sølv)
38. Lærke Buhl-Hansen (10, 17)

Finn
26. André Højen Christiansen (38, 13)

Laser 
99. Christian Rost (32, 26, 24)
183. Gustav Skydsgaard (DNC, DNC, DNC)

253Sofia0418 Sailingenergy

RESULTATER - dag 1  (2. april) 


49erFX 
3. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (1, 2, 8)
7. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (21, 6, 1)
10. Jena Mai Hansen-Katja Salskov-Iversen (7, 4, 9)

49er
1. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (1, 1, 10)
19. Michael Hansen-Mathias Sletten (18, 8, 4)
20. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (6, 18, 6)
21. Daniel Bjørnholt-Nicklas Heide-Jørgensen (23, 12, 1)
28. Frederik Rask-Marcus Bay (9, 7, 8)
56. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (27, 6, 24)

Laser Radial
17. Anne-Marie Rindom (9)
29. Anna Munch (15)
83. Laura Kragh Frederiksen (42)
96. Julie Erhardsen (49)

Nacra 17
6. Lin Ea Cenholt-Mathias Borreskov (3, 18, 6)
26. Anne-Line Lyngsø-Jakob Faarvang (13, 12, 10)
28. Katrine Bendix-Jesper Vogelius (21, 18, 5)
30. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (9, 22, 15)

RS:X (m)
7. Sebastian Fleischer (3)

RS:X (k)
35. Lærke Buhl-Hansen (17, 19)

Finn
20. André Højen Christiansen (27, 23)

Laser
133. Christian Rost (45)
154. Gustav Skydsgaard (52)