Dansk Sejlunion



1. april 2019 16:43 af Flemming Ø. Pedersen

Trofeo Princesa Sofia 2019 - følg danskerne

Foto: Jesus Renedo/Trofeo S.A.R. Sofia Iberostar

Det tradionsrige og stærkt besatte Mallorca-stævne fejrer i år sit 50 års jubilæum. 18 danske både er til start - følg resultaterne gennem stævnet HER.


Trofeo Princesa Sofia Cup på Mallorca indleder det tæt pakkede, europæiske forårsprogram for OL-klasserne. 

2019-udgaven er nummer 50 i rækken, og som altid er det et stævne, der samler den absolutte top på tværs af klasserne. 

Følg nyheder mm. om de danske præstationer på sejlerlandsholdets Facebookside 

RESULTATER - dag 6  (6. april) SLUTPLACERINGER  


49erFX (guld) 
5. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5, 4, 9, 5, 21, 15, 11, 1, 5, 1, DSQ, 3, 1)
14. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14, 8, 10, 19, 15, 13, 5, 5, 17, 18, 7, 14, 16)
49erFX (sølv) 
33. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26, 23, 24, 25, 3, 23, 29, 12, 6, 4, 33, 25, 3)

49er (guld) 
18. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (6, 6, 6, 12, 22, 18, 21, 3, 16, 6, 20, 7)
49er (sølv) 
31. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (26, 7, 8, 21, 19, 24, 1, 8, 6, 2, 27, 17)
63. Michael Hansen-Mathias Sletten (20, UFD, 31, 30, 6, 12, 26, BFD, 20, 35, 35, 15)
49er (bronze)
81. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (28, 31, 18, 31, 26, 19, UFD, 10, 23, 11, 7, 10)
83. Frederik Rask-Marcus Bay (DNC, 25, 32, 23, 25, 33, 4, 1, UFD, 6, 18, 14)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (1, 1, 1, 1, 5, 7, 10, RET, 16, 23 - MR 3)
25. Anna Munch (26, 13, 23, 9, 10, 30, 19, 42, 37, 31)
Laser Radial (sølv)
97. Michala Høeg Norsell (54, 42, 47 35, 42, 35, 26, 32, UFD, 23)

Nacra 17 (guld) 
7. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2, UFD, 1, 7, 7, 15, 1, 6, 19, 24, 1, 2, 5)
28. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7, 14, 10, 19, 24, 23, 25, 10, 5, 20, DNC, DNC, DNC)
Nacra 17 (sølv)
40. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14, 13, 21, 23, 4, 13, 8, DNC, RET, DNC, 4, 1, UFD)
46. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24, 17, DNC, 19, 22, 8, 27, 18, 11, UFD, 15, 13, 6)
49. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27, 25, 28, 27, 16, 20, 21, 15, 13, 23, 17, 12, 15)

RS:X (k) 
3. Lærke Buhl-Hansen (6, 13, 13, 4, 13, 5, 9, 9, 5, 2 -MR 4)

Finn (guld)
30. André Højen Christiansen (12, 5, 13, 4, 36, 13, 17, 38, 38, 26) 

Laser (sølv) 
65. Christian Rost (12, 40, 12, 30, 31, 14, 1, 16, 7, 11) 

190404 Sofia Jr 186215 7170Aaw

RESULTATER - dag 5  (5. april)  


49erFX (guld)  
5. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5, 4, 9, 5, 21, 15, 11, 1, 5, 1, 16, 3, 1)
14. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14, 8, 10, 19, 15, 13, 5, 5, 17, 18, 7, 14, 16)
49erFX (sølv)
33. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26, 23, 24, 25, 3, 23, 29, 12, 6, 4, 33, 25, 3)

49er (guld) 
18. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (6, 6, 6, 12, 22, 18, 21, 3, 16, 6, 20, 7)
49er (sølv)
31. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (26, 7, 8, 21, 19, 24, 1, 8, 6, 2, 27, 17)
63. Michael Hansen-Mathias Sletten (20, UFD, 31, 30, 6, 12, 26, BFD, 20, 35, 35, 15)
49er (bronze)
81. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (28, 31, 18, 31, 26, 19, UFD, 10, 23, 11, 7, 10)
83. Frederik Rask-Marcus Bay (DNC, 25, 32, 23, 25, 33, 4, 1, UFD, 6, 18, 14)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (1, 1, 1, 1, 5, 7, 10, RET, 16, 23)
25. Anna Munch (26, 13, 23, 9, 10, 30, 19, 42, 37, 31)
Laser Radial (sølv)
97. Michala Høeg Norsell (54, 42, 47 35, 42, 35, 26, 32, UFD, 23)

Nacra 17 (guld) 
7. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2, UFD, 1, 7, 7, 15, 1, 6, 19, 24, 1, 2, 5)
28. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7, 14, 10, 19, 24, 23, 25, 10, 5, 20, DNC, DNC, DNC)
Nacra 17 (sølv)
40. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14, 13, 21, 23, 4, 13, 8, DNC, RET, DNC, 4, 1, UFD)
46. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24, 17, DNC, 19, 22, 8, 27, 18, 11, UFD, 15, 13, 6)
49. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27, 25, 28, 27, 16, 20, 21, 15, 13, 23, 17, 12, 15)

RS:X (k) 
3. Lærke Buhl-Hansen (6, 13, 13, 4, 13, 5, 9, 9, 5, 2)

Finn (guld)
30. André Højen Christiansen (12, 5, 13, 4, 36, 13, 17, 38, 38, 26) 

Laser (sølv) 
65. Christian Rost (12, 40, 12, 30, 31, 14, 1, 16, 7, 11)

190402 Sofia Jr 177221 6151Aaw

RESULTATER - dag 4  (4. april)  


49erFX (guld)  
6. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5, 4, 9, 5, 21, 15, 11, 1, 5, 1)
14. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14, 8, 10, 19, 15, 13, 5, 5, 17,18)
49erFX (sølv)
34. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26, 23, 24, 25, 3, 23, 29, 12, 6, 4)

49er 
22. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (6, 6, 6, 12, 22, 18, 21, 3, 16)
31. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (26, 7, 8, 21, 19, 24, 1, 8, 6)
66. Michael Hansen-Mathias Sletten (20, UFD, 31, 30, 6, 12, 26, BFD, 20)
87. Frederik Rask-Marcus Bay (DNC, 25, 32, 23, 25, 33, 4, 1, UFD)
90. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (28, 31, 18, 31, 26, 19, UFD, 10, 23)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (1, 1, 1, 1, 5, 7, 10, RET)
22. Anna Munch (26, 13, 23, 9, 10, 30, 19, 42)
Laser Radial (sølv)
95. Michala Høeg Norsell (54, 42, 47 35, 42, 35, 26, 32)

Nacra 17 (guld) 
13. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2, UFD, 1, 7, 7, 15, 1, 6, 19, 24)
23. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7, 14, 10, 19, 24, 23, 25, 10, 5, 20)
Nacra 17 (sølv)
42. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14, 13, 21, 23, 4, 13, 8, DNC, RET, DNC)
48. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24, 17, DNC, 19, 22, 8, 27, 18, 11, UFD)
55. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27, 25, 28, 27, 16, 20, 21, 15, 13, 23)

RS:X (k) 
4. Lærke Buhl-Hansen (6, 13, 13, 4, 13, 5, 9, 9)

Finn (guld)
22. André Højen Christiansen (12, 5, 13, 4, 36, 13, 17, 38) 

Laser (sølv) 
65. Christian Rost (12, 40, 12, 30, 31, 14, 1, 16)

190401 Sofia Jr 176505 8680Aaw

RESULTATER - dag 3  (3. april)  


49erFX (guld)  
10. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5, 4, 9, 5, 21, 15, 11)
15. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14, 8, 10, 19, 15, 13, 6)
49erFX (sølv)
41. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26, 23, 24, 25, 3, 23, 29)

49er 
25. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (6, 6, 6, 12, 22, 18)
55. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (26, 7, 8, 21, 19, 24)
67. Michael Hansen-Mathias Sletten (20, UFD, 31, 30, 6, 12)
84. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (28, 31, 18, 31, 26, 19)
94. Frederik Rask-Marcus Bay (DNC, 25, 32, 23, 25, 33)

Laser Radial (guld)
1. Anne-Marie Rindom (1, 1, 1, 1, 5, 7)
25. Anna Munch (26, 13, 23, 9, 10, 30)
Laser Radial (sølv)
95. Michala Høeg Norsell (54, 42, 47 35, 42, 35)

Nacra 17 (guld) 
9. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2, UFD, 1, 7, 7, 15, 1)
29. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7, 14, 10, 19, 24, 23, 25)
Nacra 17 (sølv)
35. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14, 13, 21, 23, 4, 13, 8)
45. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24, 17, DNC, 19, 22, 8, 27)
54. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27, 25, 28, 27, 16, 20, 21)

RS:X (k) 
6. Lærke Buhl-Hansen (6, 13, 13, 4, 13, 5)

Finn (guld)
17. André Højen Christiansen (12, 5, 13, 4, 36, 13) 

Laser (sølv) 
73. Christian Rost (12, 40, 12, 30, 31, 14)

190401 Sofia Pm 1011 2636Aaw

RESULTATER - dag 2  (2. april)  


49erFX  
6. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5, 4, 9, 5)
23. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14, 8, 10, 19)
43. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26, 23, 24, 25)

49er 
22. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (6, 6, 6)
27. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (26, 7, 8)
80. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (28, 31, 18)
86. Michael Hansen-Mathias Sletten (20, UFD, 31)
95. Frederik Rask-Marcus Bay (DNC, 25, 32)

Laser Radial
1. Anne-Marie Rindom (1, 1, 1, 1)
38. Anna Munch (26, 13, 23, 10)
85. Michala Høeg Norsell (54, 42, 47 35)

Nacra 17 
13. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2, UFD, 1, 7)
26. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7, 14, 10, 19)
34. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14, 13, 21, 23)
44. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24, 17, DNC, 19)
57. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27, 25, 28, 27)

RS:X (k) 
11. Lærke Buhl-Hansen (6, 13, 13)

Finn
16. André Højen Christiansen (12, 5, 13, 4) 

Laser 
67. Christian Rost (12, 40, 12, 30)

190402 Sofia Jr 179293 0813Aaw

RESULTATER - dag 1  (1. april)  


49erFX  
15. Ida Marie Baad-Marie Thusgard (9, 16, 5)
18. Anne-Julie Foght Schütt-Iben Nielsby (2, UFD, 14)
21. Johanne og Andrea Schmidt (4, 13, 26)

49er (ingen sejladser)
x. Jonas Warrer-Jakob Precht Jensen (-)
x. Mads Emil Lübeck-Nikolaj Buhl (-)
x. Frederik Rask-Marcus Bay (-)
x. Daniel Nyborg-Sebastian W. Olsen (-)
x. Michael Hansen-Mathias Sletten (-)

Laser Radial
1. Anne-Marie Rindom (1, 1)
31. Anna Munch (26, 13)
98. Michala Høeg Norsell (54, 42)

Nacra 17 
4. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (23, 2, 2)
15. Allan Nørregaard-Katja Salskov-Iversen (21, 7, 7)
25. Natascha Saouma-Pedersen-Mathias Borreskov (7, 19, 14)
46. Josephine Frederiksen-Christian Justesen (15, 23, 24)
57. Clara Roskjær-Jesper Vogelius (27, 26, 27)

RS:X (k) (ingen sejladser)
x. Lærke Buhl-Hansen (-)

Finn
17. André Højen Christiansen (12, 5) 

Laser 
34. Christian Rost (12)

190402 Sofia Pm 6176 6612Aaw