Dansk Sejlunion



28. marts 2017 12:48 af Flemming Ø. Pedersen

Cenholt og Lübeck opnår 3. plads ved Europa Cup

Mads Emil Lübeck og Marcus Bay - én af i alt seks danske 49er-besætninger til start Mallorca. (Foto: Sailing Energy)

Årets første podieplads for OL-klasserne blev sikret ved Trofeo Princesa Sofia, hvor der også var stærke danske debutpræstationer.

Det traditionsrige Trofeo Princesa Sofia på Mallorca blev sejlet i dagene 27. marts - 1. april. Det var årets første store europæiske stævne for OL-klasserne - og som altid var der mange danskere på startlinjerne. 

Bedst gik det for landsholds-Nacra'en med Lin Ea Cenholt og Christian Peter Lübeck, der gennem hele stævnet var med i frontgruppen - og til sidst sluttede på en 3. plads. Hvilket samtidig var årets første internationale podieplads til en dansk båd i OL-klasserne. 

I 49erFX leverede den debuterende besætning med Anne-Julie Foght Schütt og Iben Nielsby en stærk præstation med en 11. plads. Også Katrine Bendix og Line Just - ligeledes debutanter - viste gode takter med en samlet 15. plads.

I 49er var der hele seks danske både på startlinjerne. Bedst gik det for Frederik Rask og Nikolaj Buhl, der kvalificerede sig til guldfeltet - hvor de tilmed vandt en sejlads - og til sidst sluttede som nummer 18. 

RESULTATER og SLUTPLACERINGER - (31. mar. - 1. apr.) 


49erFX 

11. Anne-Julie Foght Schutt-Iben Nielsby (BFD, 8, 13)
15. Katrine Bendix-Line Just (7, 18, 12)

49er (guld)  
18. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (16, 8, 20)

49er (sølv)
28. Mads Emil Lübeck-Marcus Bay (1, 4)
34. Tobias Hemdorff-Markus Oliver Nielsen (6, 3)
42. Michael Hansen-Mathias Sletten (21, 12)
47. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (16, 7)
52. Joakim Salskov-Iversen-Niclas Heide-Jørgensen (18, 25)

Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (10, 2, 5)
27. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (28, 27, 19)
28. Calle Sørensen-Anne Katrine Løndorf (17, 26, BFD) 

Finn
30. André Højen Christiansen (21)

Laser Standard (sølv)
84. Patrick Döpping (-)

RESULTATER - dag 4 (30. mar.) 


49erFX 

11. Anne-Julie Foght Schutt-Iben Nielsby (14, 15, 5)
16. Katrine Bendix-Line Just (13, 6, 12)

49er (guld)  
17. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (18, 1, 22)

49er (sølv)
28. Mads Emil Lübeck-Marcus Bay (5, 23, 6)
38. Tobias Hemdorff-Markus Oliver Nielsen (10, 4, 29)
45. Michael Hansen-Mathias Sletten (UFD, 17, 9)
51. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (22, 24, 25)
54. Joakim Salskov-Iversen-Niclas Heide-Jørgensen (21, 34, 30)

Nacra 17
4. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (UFD, 5, 9)
27. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (25, 26, 24)
28. Calle Sørensen-Anne Katrine Løndorf (23, 28, UFD) 

Finn
31. André Højen Christiansen (45, 43)

Laser Standard (sølv)
84. Patrick Döpping (21, 24)

RESULTATER - dag 3 (29. mar.) 


49erFX 

12. Anne-Julie Foght Schutt-Iben Nielsby (13, 6, 10)
20. Katrine Bendix-Line Just (17, 20, 17)

49er (guld)  
17. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (25, 8, 4)

49er (sølv)
28. Mads Emil Lübeck-Marcus Bay (2, 24, 2)
39. Tobias Hemdorff-Markus Oliver Nielsen (14, 2, 5)
43. Michael Hansen-Mathias Sletten (4, 28, 7)
50. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (31, 15, 9)
51. Joakim Salskov-Iversen-Niclas Heide-Jørgensen (24, 19, 18)

Nacra 17
3. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (2, 13, 7)
27. Calle Sørensen-Anne Katrine Løndorf (20, 2, 28)
28. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (11, 29, 21) 

Finn
28. André Højen Christiansen (24, 22)

Laser Standard (sølv)
82. Patrick Döpping (-)

RESULTATER - dag 1+2 (27.-28. mar.)


49erFX 

14. Anne-Julie Foght Schutt-Iben Nielsby (10, 13, 19, 14, 6, 18)
19. Katrine Bendix-Line Just (18, 27, 28, 11, 15, 10)

49er  
20. Frederik Rask-Nikolaj Buhl (5, DSQ, 9, 5, 22, 12)
28. Mads Emil Lübeck-Marcus Bay (15, 10, 14, 7, 20, 18)
46. Joakim Salskov-Iversen-Niclas Heide-Jørgensen (UFD, 25, 25, 22, 18, 15)
49. Klaes Meier-Andersen-Carl Emil Baad (19, 6, 23, BFD, 21, DNF)
50. Michael Hansen-Mathias Sletten (23, 24, 19, 19, 26, 15)
53. Tobias Hemdorff-Markus Oliver Nielsen (10, DSQ, 23, 28, 27, 22)

Nacra 17
1. Lin Ea Cenholt-Christian Peter Lübeck (9, 1, 2, 12, 2, 2)
25. Josephine Frederiksen-Jesper Vogelius (STP, 24, 26, 25, 29, 22)
27. Calle Sørensen-Anne Katrine Løndorf (23, 23, 29, 29, 25, 26) 

Finn
28. André Højen Christiansen (26, 25, 18, 23)

Laser Standard
82. Patrick Döpping (19, 25, 42)