Dansk Sejlunion



12. december 2017 12:32 af Flemming Ø. Pedersen

Følg danskerne ved Ungdoms-VM i Kina

Søstrene Johanne og Katrine Schmidt, Kaløvig Bådelaug, stiller op for Danmark i 29er Girls. (Foto: Sailing Energy)

Ni unge danske sejlere deltager i dagene 11. - 16. december i årets Youth Sailing World Championship. Se deres resultater her..

Ni danske sejlere fordelt på seks bådklasser er med, når årets vigtigste ungdomsstævne - Youth Sailing World Championship (YSWC) - afvikles på Hainan-øen i det sydlige Kina i dagene 11. - 16. december. 

YSWC har karakter af et OL for ungsomssejlere (født senere end 31.12.1998), fordi der også her kun deltager én båd pr. nation i hver klasse. I Danmark har der derfor været national udtagelse om pladserne på holdet. 

Det danske hold ved YSWC 2017 er: 

29er Girls - Johanne og Katrine Schmidt, Kaløvig Bådelaug
29er Boys - Mads Fuglbjerg og Frederik Bruun, Aarhus Sejlklub
Nacra 15 - William Johannesen og Emil Kjær, KDY
Laser Radial Girls - Michala Høeg Norsell, KDY 
Laser Radial Boys - Johan Schubert, Horsens Sejlklub
RS:X Boys - Emil Lund, Ho Bugt Sejlklub  

Jan Christiansen - træner og holdleder
Mathias Borreskov - træner

171213 Sanyayswc Jr 37577 6434Aa

Emil Lund, Ho Bugt Sejlklub

SLUTRESULTATER - dag 5  (15. dec.) 


29er Girls
10. Johanne Schmidt-Katrine Schmidt (13)

29er Boys
12. Mads Fuglbjerg-Frederik Bruun (4)

Nacra 15
16. William Johannesen-Emil Kjær (16)

Laser Radial Girls
21. Michala Høeg Norsell (9)

Laser Radial Boys
37. Johan Schubert (18)

RS:X Boys
26. Emil Lund (26)

171212 Sanyayswc Jr 35083 4597Aa

Mads Fuglbjerg (tv) og Frederik Bruun, Aarhus Sejlklub

RESULTATER - dag 4  (14. dec.) 


29er Girls
10. Johanne Schmidt-Katrine Schmidt (8, 2, 18)

29er Boys
13. Mads Fuglbjerg-Frederik Bruun (16, 23, 3)

Nacra 15
16. William Johannesen-Emil Kjær (18, 14, 15)

Laser Radial Girls
24. Michala Høeg Norsell (30, 17)

Laser Radial Boys
44. Johan Schubert (32, 20)

RS:X Boys
26. Emil Lund (26, 26, 26)

171212 Sanyayswc Jr 33572 1192Aa

Johan Schubert, Horsens Sejlklub, til start i Laser Radial Boys

RESULTATER - dag 3  (13. dec.) 


29er Girls
11. Johanne Schmidt-Katrine Schmidt (14, 16, 19)

29er Boys
15. Mads Fuglbjerg-Frederik Bruun (10, 14, 20, UFD)

Nacra 15
16. William Johannesen-Emil Kjær (16, 17, 17)

Laser Radial Girls
24. Michala Høeg Norsell (11, 16)

Laser Radial Boys
44. Johan Schubert (48, 20)

RS:X Boys
26. Emil Lund (25, 23, 25)

171211 Sanyayswc Jr 31714 2177Aa

Michala Høeg Norsell, KDY, i Laser Radial Girls

RESULTATER - dag 2  (12. dec.) 


29er Girls
4. Johanne Schmidt-Katrine Schmidt (2, 19, 12)

29er Boys
10. Mads Fuglbjerg-Frederik Bruun (10, 28)

Nacra 15
13. William Johannesen-Emil Kjær (15, 16, 10)

Laser Radial Girls
28. Michala Høeg Norsell (26, 20)

Laser Radial Boys
45. Johan Schubert (42, 45)

RS:X Boys
26. Emil Lund (25, 26, 24)

171210 Sanyayswc Jr 29864 9673Aa

Mads Fuglbjerg og Frederik Bruun, Aarhus Sejlklub

RESULTATER - dag 1  (11. dec.) 


29er Girls
4. Johanne Schmidt-Katrine Schmidt (3, 4, 3)

29er Boys
5. Mads Fuglbjerg-Frederik Bruun (18, 9, 2)

Nacra 15
13. William Johannesen-Emil Kjær (10, 11, 12)

Laser Radial Girls
23. Michala Høeg Norsell (21, 24)

Laser Radial Boys
43. Johan Schubert (42, 41)

RS:X Boys
26. Emil Lund (DNF, 26, 26)

171211 Sanyayswc Jr 46335 2672Aa

Dansk Nacra 15 ved YSWC, Emil Kjær (tv) og William Johannesen, KDY